Kosmetický detox – 2. díl: Kolik toxinů z kosmetických přípravků Vaše tělo denně vstřebá?

Týden se s týdnem sešel, a my jsme zpět s druhým dílem seriálu o kosmetickém detoxu. Dnes se porozhlédneme po našich koupelnách a poličkách s kosmetikou. Ano, je čas na evaluaci našich kosmetických zásob.

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik různých kosmetických přípravků vlastně denně použijete? Podle organizace Environmental Working Group na sebe průměrná žena nanese každé ráno 12 kosmetických produktů. Počítejte s námi: zubní pasta, sprchový gel, šampon, kondicionér, deodorant, pleťová voda, pleťová krém, přípravky na vlasy, několik druhů líčidel, parfém… Potíž je v tom, že pokožka ji živý orgán a vše, co do ní vetřeme, proniká do našeho krevního oběhu a usazuje se v našich buňkách. V případě, že ona ukázková průměrná žena používá běžnou kosmetiku, vstřebá skrze svých 12 zkrášlovadel do těla 168 různých druhů chemických toxinů. Mimochodem, pokud jde o muže, ti průměrně každé ráno použijí 6 produktů a do těla jim tak pronikne 85 toxinů. 168 a 85 toxinů, a to náš průměrný pár ještě ani nevyšel z domu!

Takže co teď s tím? Našim prvním úkolem, který nám tento rok pomůže pročistit naše kosmetické taštičky, skříňky a poličky, je podívat se, co všechno vlastně doma máme.

VÝZVA č. 1: Spočítejte, kolik kosmetických přípravků použijete denně, a kolik dalších používáte nepravidelně (barvy na vlasy, lak na nehty apod.).

VÝZVA č. 2: Teď se podívejte na složení těchto přípravků. Ale doopravdy. Zjistěte, kolika slovům rozumíte. A počíhejte si hlavně na největší neřády:

  • Ftaláty (DEP, DBP)
  • Silikony (hledejte příponu -icone a -siloxane)
  • Pěnidla – sulfáty (sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate)
  • Parabeny (-přípona paraben)
  • Deriváty z ropy – parafín (paraffin) a minerální olej (mineral oil)

Hotovo? Co jste zjistili? Jestli se teď kvůli svým objevům necítíte zrovna nejlíp, nezoufejte. Budeme na tom společně pracovat. A pokud toužíte začít hned, je tu pro Vás

VÝZVA č. 3: Vyberte si jeden přípravek, ať už se jedná o krém, šampon, zubní pastu nebo cokoliv jiného, a nahraďte jej přírodní variantou.

Nezáleží na tom, jestli začnete s přípravkem, který Vám připadá nejjednodušší nahradit, nebo s tím, který Vás nejvíce vyděsil svým složením. Klidně můžete sáhnout po produktu, který má nejblíže ke spotřebování, a začít u něj. Důležité je, že uděláte první krok.

Budeme mít radost, když nám dáte vědět, jaká jsou Vaše zjištění a které výrobky byste rádi nahradili nejdříve. Držíme Vám palce!